چین با ساخت یک ماده جدید قادر به فریب رادارها استچین می‌گوید قادر به تولید موادی است که موشک را در رادارها به عنوان هواپیمای مسافربری نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، دانشمندان چینی ادعا می‌کنند چیزی به نام «حجاب طلایی» ساخته شده است که می‌تواند سیستم‌های دفاع هوایی را فریب دهد تا موشک را یک هواپیمای تجاری ایجاد کند.

در یک نمونه عجیب از استتار و پنهان شدن، دستگاه چین ساخته شده است که موشک‌های کروز را قادر می‌سازند تا وانمود کنند که هواپیماهای بزرگ مانند هواپیماهای جت هستند و به راحتی به سیستم‌های دفاع هوایی نفوذ می‌کنند.

این ماده جدید که «حجاب طلایی» نام دارد، نسبتاً ارزان است و می‌توانم از آن برای «پنهان کردن» موشک‌های چینی با تداعی که هواپیماهای بزرگ هستند، استفاده کنند. از این نظر می‌توان آن را به نقطه‌ای در مقابل فناوری رادارگریزی دانست.

پنهان شدن در روز روشن

این پروژه که توسط یک تیم تحقیقاتی در شمال غربی چین توسعه یافته است، بخشی از تلاش مداوم چین برای ایجاد مجموعه‌ای متنوع از روش‌ها برای شکست سیستم‌های دفاع هوایی است.

در شرایطی که موضع نظامی چین در درجه اول تدافعی است، برخی از تحقیقات نظامی چینی هستند که می‌توانند این کشور را به عنوان یک بازدارنده به عنوان مداخله خارجی در امور منطقه‌ای مانند مناطقی از دریای چین جنوبی عمل کنند.

«حجاب طلایی» از نخ‌ها یا رشته‌های فلزی با روکش طلا تشکیل می‌شود که یک شبکه پیچیده را تشکیل می‌دهند. بر اساس آزمایشات آزمایشگاهی، این فناوری می‌تواند سطح مقطع راداری یک هدف پرنده را به میزان توجهی افزایش دهد و در واقع می‌تواند موشک‌ها را به جای هواپیماهای تجاری بزرگ مانند بوئینگ ۷۳۷ یا ایرباس A۳۲۰ جا بزند..

بخوان  مایکروسافت به بینگ مجهز به ChatGPT اجازه می‌دهد از بند خود خارج شود - فقط امیدوارم نتیجه معکوس نداشته باشد

زونگ یالی، پژوهشگر ارشد نظامی در مقاله‌ای درباره این ماده می‌گوید: جنگ الکترونیکی پیچیده‌تر از همیشه است. تجهیزات و ابزارهای متقابل الکترونیکی جدید با سرعت بی‌سابقه‌های وارد عمل می‌شوند. آنها در حال تغییر چهره جنگ هستند.

پژوهشگران چینی مدعی شده‌اند که چگونه تاشو و پوششی این «حجاب طلایی» از مواد فیبرکربنی ساخته شده است که می‌توان آن را برای مصارف نظامی آماده کرد.

این سیستم می‌تواند به طور تصادفی شکل و اندازه پرنده را تغییر دهد و الگوهای عجیب و غریبی ایجاد کند که اپراتورهای رایانه یا رادار را گیج کند.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این فناوری، قیمت و وزن نسبتاً پایین آن است. فراستنده‌های هوشمند و توانمندی وجود دارند که می‌توانند حرف‌هایی را برای سردرگمی رادار دشمن تولید کنند، اما فناوری آنها پیچیده است و قیمت لوازم الکترونیکی آنها معمولاً بسیار بالاست.

این در حالی است که این «حجاب طلایی» ارزان است با استفاده از مواد قیمتی که به راحتی در تولید چینی صنعتی ساخته می‌شود، می‌شود و آن وزن تنها یک وزن است که به طور قابل توجهی سبک تر از اکثر بازتابنده‌ها است. حال حاضر استفاده می‌شوند و توسعه یافته‌اند.

علاوه بر این، محققان چینی می‌گویند این حجاب طلایی می‌تواند بر روی کشتی‌های جنگی و وسایل نقلیه زمینی نیز نصب شود که نشان از همه کاره بودن آن باشد.

با توجه به قیمت پایین، وزن سبک و طبیق پذیری این فناوری، انتظار می‌رود در آینده برای بسیاری از آن‌ها وجود داشته باشد.

«حجاب طلایی» پتانسیل امیدوارکننده‌های دارد، اما پژوهشگران چینی بررسی می‌کنند که چالش تولید آنبوه با عملکرد یکنواخت هنوز برطرف نشده است.

بخوان  ساخت اولین آنتن جهان برای ارتباطات بی‌سیم فوق امن 6G

انتهای پیاممنبع