گمانه‌زنی سی‌ان‌ان در مورد سرنشینان ماموریت آرتمیس 2 به ماه

انتهای پیاممنبع به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، به طور معمول به عنوان مکرر دو نام به عنوان نامزدهای برتر ماموریت چهارنفره آرتمیس ۲(Artemis ۲) ذکر می‌شود اما هیچ رسمی دستکم تا اواخر بهار ارائه نخواهد شد.

آرتمیس ۲ یک ماموریت مشترک بین ناسا و آژانس فضای کانادا(CSA) برای بازگرداندن فضانوردان به مدار ماه زمین و بازگشت روی سطح قمر در سال ۲۰۲۴ یا فراتر از آن خواهد بود.

سی‌ان‌ان چند فضانورد کهنه کار را پیش‌بینی کرد که ممکن است در ماموریت آرتمیس ۲ خدمت کند، مانند ویکتور گلوور (Victor Glover) که یک فضانورد سیاه پوست است که در سال ۲۰۲۱ به ایستگاه فضای بین‌المللی پرواز کرد، کریستینا کخ (Christina Koch) زنی. که تقریباً یک سال در ایستگاه فضای بین‌المللی خدمت کرده است و آن مک کلین (Anne McClain) فضایی است که در سال ۲۰۱۸ به ایستگاه فضای بین‌المللی رسید.

آرتمیس ۲ به دنبال ماموریت بدون سرنشین آرتمیس ۱ انجام می‌شود. آرتمیس ۱ که در روز ۱۶ نوامبر با موشک سامانه پرتاب فضای پرتاب شد و در روز ۱۱ دسامبر در اقیانوس آرام به آب حامل سه مانکن بود.

هانسن، نیز 47 ساله است. او خلبان جنگنده در نیروهای مسلح کانادا است که رزومه او شامل فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی «NORAD» می‌شود. او در سال 2019 به آژانس فضایی کانادا پیوست و به فضا پرواز نکرده است. کانادا تقریباً 2.5 درصد سهم را در کنسرسیوم ایستگاه فضایی بین‌المللی دارد و معمولاً هر پنج یا شش سال یک بار یک پرواز انجام می‌دهد.

ناسا به زودی فضانوردان ماه از سال ۱۹۷۲ اولین ماموریت خود را اعلام خواهد کرد.

بخوان  ناسا یک پازل ۹ رنگ از خورشید منتشر کرد / تایید قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری ایلان ماسک توسط سهامداران/ توقف تولید لپ‌تاپ پیکسل بوک گوگل

با این حال، چه کسانی چهار صندلی آرتمیس ۲ را اشغال خواهند کرد هنوز یک سوال بزرگ باقی مانده است. ناسا اعلام کرد که ماموریت‌های آرتمیس در سال ۲۰۲۲ برای همه فضانوردان امکان پذیر خواهد بود.

این ماموریت اولین بار خواهد بود که در ماه دسامبر ۱۹۷۲ به ماه نزدیک می‌شود. در آن سال آپولو ۱۷ یوجین سرنان(Eugene Cernan) و هریسون اشمیت (Harrison Schmitt) را به سطح ماه فرستاد و رونالد ایوانز(Ronald Evans) ماژول فرماندهی را در مدار هدایت کرد. ماموریت آرتمیس ۳ در سال ۲۰۲۵ دیگر انجام خواهد شد که در آن بار فضانوردان در سطح ماه قدم می‌گذارند.

انتخاب فضانوردان است، به طوری که فضای وسیعی را انتخاب کنید حتی تا دهه‌ها بعد نمی‌دانند که چگونه برای ماموریت‌های خاص انتخاب شده‌اند. خدمه بر اساس یک برنامه دقیق تعیین شده توسط آژانس‌های فضایی اعلام می‌شوند و درز اطلاعات غیر معمول است.

با این حال، هیچ یک از موارد پیش‌بینی شده قطعی و بیل نلسون (بیل نلسون)، مدیر اجرایی ناسا، در پاسخ به سی‌ان‌ان گفت که آن‌ها قصد دارند هر چهار سرنشین را در سال جاری معرفی کنند.

ناسا بارها گفته است که فضانوردان این ماموریت زنان و افراد رنگین پوست می‌شود. این در حالی است که همه افرادی که در ماموریت آپولو شرکت های سفیدپوست بودند. گزارش سیان‌ان می‌دهد که از ۴۱ فضانورد واجد شرایط ناسا یک سوم زن و ۱۲ نفر رنگین پوست هستند.

سی‌ان‌ان پیش بینی کرد که وایزمن ۴۷ ساله بر اساس رزومه‌اش که شامل خدمت به عنوان خلبان نیروی دریایی، خلبان آزمایشی و رئیس دفتر فضایی است، در خدمه آرتمیس ۲ حضور داشته باشد. او در ماه نوامبر از سمت مدیریتی کناره‌گیری کرد و سیان‌ان می‌گوید که این حرکت به این دلیل است که رئیس واجد شرایط پرواز در فضا نیست. وایزمن در سال 2014 به ناسا پیوست و از ماه مه تا نوامبر 2014 در ایستگاه فضایی بین المللی اقامت داشت. او همچنین در سال ۲۰۱۶ مأموریت زیرآبی «NEEMO» را در فلوریدا فرماندهی کرد.

بخوان  مایکروسافت اج در اندروید می‌تواند به زودی افزونه‌هایی دریافت کند تا شما را از کروم وسوسه کند

به تازگی سی‌ان‌ان با نزدیک به ده‌ها مقام و فضانورد فعلی و سابق ناسا صحبت کرده است که برخی از آنها ناشناس مانده‌اند. بر اساس این مصاحبه‌ها، این شبکه خبری چند‌بینی در مورد اینکه چه کسانی برای این ماموریت انتخاب می‌شوند، به اشتراک گذاشته می‌شوند. رید وایزمن(Reid Wiseman) از ناسا و جرمی هانسن(Jeremy Hansen) از رایج‌ترین پیش‌بینی‌ها در میان مصاحبه‌ها بوده‌اند و اسامی چند فضانورد دیگر برده شده است. ناسا هیچ یک از پیش‌بینی‌های سی‌ان‌ان را تایید نکرد و اظهارنظر رسمی در رابطه با گزارش سیان‌ان نیز منتشر نکرد.

به تازگی زمزمه‌هایی در فضانوردان حاضر در مأموریت چهار نفره ناسا به ماه می‌شود و برخی از پیش‌بینی‌هایی در مورد انجام ماموریت آرتم ۲ داده‌اند اما ناسا هیچ رارد یا تایید نکرده است.