اولین بادبان بادی ابداع شد!اولین فناوری بادبان بادها در یک کشتی تجاری نصب شده است تا با استفاده از این فناوری در سراسر ناوگان کشتیرانی تا سال ۲۰۵۰ از یک تریلیون دلار صرفه‌جویی در مصرف سوخت شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، یک شرکت دریانوردی با نصب اولین فناوری بادبان باد می شوند و جمع می شوند خودکار روی یک کشتی تجاری، به نقطه یک عطف دست یافته است.

بر گفته شرکت میشلن(Michelin)، شرکت فرانسوی تامین کننده تجهیزات صنعتی، نمونه اولیه این بادبان بادی به مساحت ۱۰۰ متر مربع روی کشتی کانتینری موسوم به MN Pélican متعلق به شرکت Compagnie Maritime Nantaise نصب شده است.

این شرکت می‌گوید: این گام جدید یک تجربه چندفرهنگی عالی برای یک هدف مهم در جهت کربن زدایی از حمل و نقل دریایی است.

این پروژه موسوم به WISAMO بر روی این کشتی تجاری که در سال ۱۹۹۹ نصب شده است. این کشتی در حال حاضر در بندر El Astillero در اسپانیا لنگر انداخته است.

شرکت سازنده ادعا می‌کند که نمونه اولیه این بادبان بادی را می‌توان بر روی کشتی‌های تجاری و تفریحی سوار کرد. اعتقاد بر این است که این فناوری با استفاده از انرژی باد می‌تواند مصرف سوخت را تا ۲۰ درصد برای هر کشتی کاهش دهد.

فاز صنعتی این فناوری جدید

این سیستم بادبان بادی را می‌توان در مرحله طراحی کشتی به عنوان تجهیزات اصلی اضافه کرد یا در یک کشتی در حال فعالیت به عنوان یک افزودنی نصب کرد. این سیستم برای کشتی‌های باری، کشتی‌های فله‌بر، حامل‌های LNG و تانکرها مناسب است.

به گفته شرکت سازنده، این سیستم برای عبور ساده از زیر پل‌ها و با نزدیک شدن به بنادر جمع می‌شود.

کشتی MN Pélican از سال ۲۰۱۶ دو بار در هفته بین پول(Poole) در بریتانیا و بیلبائو در اسپانیا سفر می‌کند.

اکنون با نصب این سیستم روی آن، شرکت میشلن به عنوان بخشی از مرحله توسعه فناوری صنعتی جدید خود قادر خواهد بود WISAMO را در شرایط ناوبری دریایی تجاری واقعی آزمایش کند.

میشلن می‌گوید: در صورت آزمایش‌ها، می‌توان راه را برای آزمایش بادبان‌های بزرگ‌تر هم‌وار کند و گامی به سمت کربن‌زدایی حمل و نقل دریایی کرد.

کشتیرانی سبزتر

توجه دریایی فزاینده‌ای به نیروی محرکه بادی به عنوان یکی از جایگزین‌هایی است که می‌توانند به کشتی‌ها اجازه دهند کارایی خود را افزایش دهند و در مصرف سوخت مصرف کنند و در عین حال دوستدار محیط زیست باشند.

به گفته گاوین آل رایت، دبیر کل انجمن بین‌المللی IWSA، راه‌اندازی پیشرانه بادی در سراسر ناوگان دریایی تا سال ۲۰۵۰ می‌تواند به صرفه‌جویی یک تریلیون دلاری در مصرف سوخت منجر شود.

با نصب فناوری جدید نیروی محرکه بادی بر روی کشتی‌های بزرگ تجاری، دارای بار جهانی کشتی‌هایی است که از منبع انرژی انرژی منفی استفاده می‌شود، از نقطه عطف یک میلیون تناژ وزن مرده(dwt) فراتر رفته است.

تناژ وزن مرده به مقدار جرم قابل حمل توسط یک کشتی که آن را برای کشتی خطرساز حمل می کند، گفته می شود. مرده شامل وزن خود کشتی نمی‌شود و مجموع وزن محموله، سوخت، آب شیرین، آب توازن، آذوقه، مسافران و خدمه است. چند مرد برای تعیین میزان وزن مجاز برای استفاده می‌شود، یعنی کشتی‌ها کاملاً بار زده می‌شوند به همان خطی که آبخور آن روی سطح آب قرار گرفته باشد. هر چند ممکن است به معنی وزن مرده فعلی کشتی و نه مقدار آن نیز استفاده شود.

در حال حاضر ۲۱ کشتی تجاری قابل توجه دارای سیستم نیروی محرکه بادی هستند. IWSA پیش‌بینی می‌کند که تا پایان سال جاری، ۲۵ کشتی تجاری بزرگ با مجموع ۱.۲ میلیون تناژ وزن مرده، سیستم‌های پیشران بادی را نصب خواهند کرد.

روند جهانی شدن بسیاری را به صنعت عرضه می کند. حمل و نقل آبی ۹۰ درصد کل تجارت جهانی را تشکیل می دهد، اما از طرفی، هزینه زیست محیطی قابل توجه است.

هر کشتی‌های کانتینری که در آبراه‌های جهان حرکت می‌کنند، حدود یک میلیارد کربن دی‌اکسید(CO2) معادل سه درصد کل گازهای گلخانه‌ای را در جو زمین منتشر می‌کنند.

انتهای پیاممنبع