اولین ویدئو از زیستگاه چاپ ۳بعدی مریخ منتشر شدویدئویی که ناسا منتشر کرده است، نشان می‌دهد که چهار خدمه مأموریت «آنالوگ» مریخ در طول ماموریت یک ساله خود، در چه فضایی زندگی و کار خواهند کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، یک هفته از زمانی که ناسا چهار نفر را برای یک سال آینده در یک زیستگاه شبیه‌سازی شده مریخ حبس کرده، می‌گذرد و این آژانس فضایی به بهترین شکل از نحوه زندگی در پایگاه فضایی شبیه‌سازی شده منتشر کرده است.

بیشتر بخوانید:

اقامت یک‌ساله در مریخ شبیه‌سازی شده آغاز شد

این پایگاه مریخی چاپ سه‌بعدی موسوم به «مارس دون آلفا»(Mars Dune Alpha) که در «مرکز فضایی جانسون» ناسا در هیوستون تگزاس قرار دارد، اولین محل ماموریت «آنالوگ کاوش سلامت و عملکرد خدمه»(CHAPEA) برای «کلی هستون». »(Kelly Haston)، «راس براکول»(Ross Brockwell)، «ناتان جونز»(Nathan Jones) و «آلیسا شانون»(Alyssa Shannon) طی یک سال آینده است.

بیشتر بخوانید:

خدمه ماموریت آنالوگ مریخ معرفی شدند

این اولین مورد از سه ماموریت CHAPEA است که ناسا به منظور بررسی و انتخاب بهترین طراحی و برنامه ریزی برای ماموریت های آینده به مریخ از آن استفاده می کند. چهار خدمه در زیستگاه زندگی و کار خواهند کرد و در عین حال، با اپراتورهای کنترل ماموریت برای انجام فعالیت‌های همکاری می‌خواهند که فعالیت‌های مورد انتظار از یک خدام فضانورد واقعی در مریخ باشد. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به سازگاری با تأخیر ارتباطی ۲۲ دقیقه‌ای اشاره کرد که بین زمین و سیاره سرخ وجود دارد.

چهار خدمه ماموریت «CHAPEA-1» وظایف خود را انجام می‌دهند اما پژوهشگران ناسا نیز بر کار آنها نظارت خواهند داشت. زندگی با زیستگاه خود و چگونگی آن در طول اقامت یک ساله، داده‌های مهم را ارائه می‌دهد که همه چیز را از نحوه چیدمان وسایل و برنامه‌ریزی غذا گرفته تا وظایف خدمه و نگهداری تجهیزات شامل می‌شود.

بخوان  عواقب مصرف داروهای ضد افسردگی در بارداری

زیستگاه با فضای داخلی ۱۷۰۰ متر مربع، چهار اتاق خواب مجزا را برای خدمه دارد. ویدئوی منتشر شده از زیستگاه، ردیفی از اتاق های خدمه را در راهروی روبروی یک سرویس بهداشتی و محل دوش گرفتن نشان می دهد. در انتهای سالن، یک بخش برای تولید محصولات در پایین ترین نقطه وجود دارد که در مجاورت یک آشپزخانه اوپن و بخش تفریحی با مبلمان و میز قرار دارد.

یک راهرو در سراسر فضای مشترک، به محل کار دارای میز و قفسه برای تجهیزات منتهی می‌شود. اتاق‌های دو طرف دارای ماشین‌های لباسشویی، دستگاه‌های تناسب اندام و ایستگاه‌های کنترل رباتیک و چاپگر سه‌بعدی هستند. یک راهروی دیگر در قسمت کار، یک خلیج کوچک پزشکی را در خود جای داده است که روبروی قفل اصلی زیستگاه قرار دارد.

خاک‌سازی‌شده مریخ و پس‌زمینه صخره‌های سرخ‌رنگ، دیوارهای سازه را می‌پوشانند تا خدمه هنگام انجام فضای مجازی شبیه‌سازی‌شده و سایر مأموریت‌های تحقیقاتی، تا امکان غوطه‌ور شدن داشته باشند. از این منطقه به عنوان تنها راه خروج از زیستگاه و بازگشت به زمین در هفتم ژوئیه ۲۰۲۴ خواهند کرد.

انتهای پیاممنبع