با ۹ مورد پیشرفته‌ترین ربات‌های نظامی جهان آشنا شوید


در این گزارش نگاهی داریم به برخی از خلاقانه‌ترین، مفیدترین و البته کشنده‌ترین ربات‌های ساخته شده برای طراحی دقیق. این ربات ها به مبارزه، حمل محموله و جمع آوری اطلاعات و موارد دیگر در میدان های نبرد کمک می کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، در فیلم نمادین «نابودگر»، مصنوعی مصنوعی به ربات‌های قاتل، جهان را در سال ۲۰۲۹ پاسخ می‌کند. اما ما تا چه اندازه به این «واقعیت تخیلی» نزدیک هستیم؟ باید گفت ارتش در مسیر توسعه ربات ها، شگفت انگیز عمل کرده است.

ارتش در حال حاضر از ماشین های خودکار برای کاربردهای مختلف می کند. از حمل و نقل، آموزش گرفته شده تا جستجو و نجات، پاکسازی مین، مبارزه با آتش سوزی و نظارت و شناسایی.

به طور معمول ربات‌های نظامی را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد: وسایل نقلیه زمینی بدون سرنشین(UGV)، وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین(UAV) و وسایل نقلیه زیر آب بدون سرنشین(UUV).

در اینجا نگاهی به برخی از پیشرفته‌ترین ربات‌های نظامی حال حاضر می‌اندازیم.

۱.پهپاد گوست‌بت ام‌کیو-۲۸(MQ-28 Ghost Bat)

با ۹ مورد پیشرفته‌ترین ربات‌های نظامی جهان آشنا شوید

پهپاد گوست‌بت ام‌کیو-۲۸ که در استرالیا توسط شرکت بوئینگ ساخته شده است، یک پهپاد بالدار است که ۳۸ فوت (۱۱.۵ متر) طول دارد و می‌تواند بیش از ۲۰۰۰ مایل دریایی (۳۷۰۴ کیلومتر) پرواز کند. گوست بت مجهز به انواع حسگرها است که می‌توانند مأموریت‌های شناسایی، نظارت و اطلاعات را انجام دهند و از هوش مصنوعی برای پرواز مستقل نیز بهره ببرند.

این پهپاد همچنین می‌تواند همراه با هواپیماهای سرنشین‌دار استفاده شود. نیروی هوایی ایالات متحده دولت‌مند به گوست بت است زیرا به نظر می‌رسد ناوگانی متشکل از 1000 هواپیمای مسافربری با آن ایجاد شود که در کنار جت‌های جنگنده بدون پرواز پرواز می‌کنند.

گوست بت مجهز به یک سیستم ماژولار است که اجازه می‌دهد دماغه هواپیما با مواردی که حاوی بسته‌های تجهیزات است تعویض شود. به اين ترتيب، ماژول‌هاي تجهيزات مي‌توانند به نوعي مأموريت بسته شوند، از جمع‌آوري اطلاعات، نبرد يا جنگ الكترونيكي متفاوت باشند.

۲. ریپساو ام‌۵ (RIPSAW M5)

با ۹ مورد پیشرفته‌ترین ربات‌های نظامی جهان آشنا شوید

وسایل نقلیه رزمی بدون سرنشین که در حال حاضر در نسل پنجم خود هستند، برای سرعت بخشیدن و انجام مانور در میدان جنگ طراحی شده‌اند. این وسایل نقلیه که در حال حاضر متعلق به شرکت تکسترون سیستمز(Textron Systems) هستند، توسط شرکت Howe & Howe Technologies توسعه یافته اند که به عنوان یک پروژه خانوادگی توسط دو برادر دوقلو شروع شده اند.

بخوان  سنگهای مریخ چگونه نامگذاری می شوند؟

این وسایل نقلیه با تبلیغ عملیات بی‌صدا، تحت سفارش ارتش ایالات متحده در حال توسعه هستند و این کشور امیدوار است از آنها به عنوان بخشی از برنامه نقلیه رزمی رباتیک-متوسط(RCV-M) خود استفاده کند.

این وسایل نقلیه می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند، از محافظت از کاروان‌ها و انجام ماموریت‌های نجات گرفته تا پدافند پیرامونی، نظارت، گشت‌زنی در مرز و کنترل جمعیت. آنها همچنین می‌توانند خنثی سازی مواد منفجره را انجام دهند. این وسایل نقلیه دارای دوربین‌هایی با پوشش‌دهی ۳۶۰ درجه‌ای هستند که می‌توانند از موقعیت خود برای اپراتورها استفاده کنند.

۳.تمیس(THEMIS)

تمیس که توسط شرکت میلرم رباتیکس(Milrem Robotics) توسعه یافته یک وسیله نقلیه زمینی است که به گفته سازندگانش، هدف از ساخت آن «کاهش تعداد نیروها در میدان نبرد» است. این خودرو تحت تمرینات مختلف قرار گرفته است.

تمیس را می‌توان برای حمل و نقل تا مورد استفاده قرار داد و همچنین می‌توان از آن در خنثی کردن مهمات و پشتیبانی از عملیات عملیاتی استفاده کرد. این خودرو توسط ۱۶ کشور از ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اسپانیا، نورژ، هلند، استونی، فرانسه و آلمان خریداری شده است.

این وسیله نقلیه باری که سربازان باید حمل کنند را می‌دهد و برای آنها تجهیزات اضافی می‌کند.

به عنوان یک حامل خمپاره، تمیس می‌تواند با خیال راحت یک خمپاره تا ۸۱ میلی‌متری را حمل کند. نوعی از آن نیز به انتقال سریع کمکان به مراکز پزشکی کمک می‌کند و نیاز به نیروی انسانی را دارد که معمولاً برای چنین کارهایی کاهش می‌یابد.

۴. روبوبی (ربوبی)

با ۹ مورد پیشرفته‌ترین ربات‌های نظامی جهان آشنا شوید

روبوبی یک ربات پرنده کوچک است که نه تنها برای انجام عملیات نظامی برای شناسایی و جستجوی غیرنظامی کاربرد دارد. روبوبی که در آزمایشگاه میکروباتیک هاروارد ساخته شده است، اندازه کوچکی دارد.

با اعمال ولتاژ، تجهیزات مصنوعی آن برای کاربردهایی مانند پرواز و شنا منقبض می‌شوند. طراحان همچنین در حال کار بر روی ایجاد گروه‌های بزرگ از روبوبی‌ها هستند که با هماهنگی با یکدیگر کار می‌کنند.

روبوبی‌ها به حسگرها و لوازم الکترونیکی مجهز هستند که از چشم‌ها و شاخک‌های زنبورها تقلید می‌کنند و این تجهیزات را به ربات‌ها می‌دهند تا به صورت پویا با محیط خود را داشته باشند. استفاده‌های غیرنظامی از این ربات‌ها می‌تواند شامل محصولات افشانی باشد، در هنگام بلایای طبیعی و نظارت با وضوح بالا بر عوامل آب و هوایی و محیطی به روز می‌شود.

بخوان  ۹ برنامه عالی سلامت و تناسب اندام در اپل واچ

۵. گوست ۴ (شبح ۴)

با ۹ مورد پیشرفته‌ترین ربات‌های نظامی جهان آشنا شوید

گوست ۴ یک پهپاد آرام، هوشمند و ماژولار است که برای ماموریت‌های اطلاعاتی، نظارت و شناسایی طراحی شده است. کاربردهای این پهپاد می‌تواند شامل تحویل محموله یا جنگ الکترونیک باشد.

اندازه کوچک آن که 2.72 متر طول و 0.42 عرض دارد و طراحی تک پروانه های هلیکوپتر مانند آن، امکان برخاستن و فرود عمودی(VTOL) را در فضاهای کوچک فراهم می کند. این دستگاه مجهز به گیمبال EO/IR است که می‌تواند انواع محموله‌ها را پشتیبانی کند در حالی که گیمبال‌های دارای حسگر، نورافکن، بلندگو و سایر گزینه‌های تجهیزات اضافی را در طول ماموریت‌ها می‌کنند.

این پهپاد را حتی می‌توان در عمق یک متری آب فرو برد.

۶. استرایکر ایکس(StrykerX)

با ۹ مورد پیشرفته‌ترین ربات‌های نظامی جهان آشنا شوید

استرایکر ایکس که توسط جنرال داینامیکس ساخته شده، نسخه ای از خودروهای حامل سیستم استرایکر این شرکت سازنده تجهیزات دفاعی است. استرایکر ایکس دارای تعداد زیادی فناوری از جمله قابلیت‌های فعالیت بدون سرنشین است.

این وسیله نقلیه امکان همکاری بی‌سابقه با اپراتورها را فراهم می‌کند و دارای امکانات وسیعی از فناوری‌های پیشرفته است که می‌توان از سربازان در میدان نبرد کمک کند. استرایکر ایکس می‌تواند به سلاح‌های لیزری شلیک کند، عملیات په‌پادی و جنگ الکترونیکی انجام دهد.

موتور هیبریدی-الکتریکی آن به دستیابی به یک عملیات «بی‌صدا» کمک می‌کند و به آن امکان می‌دهد تا مأموریت‌های شناسایی را بدون ایجاد علائم صوتی یا حرارتی انجام دهد. همچنین می‌تواند گلوله‌های انفجاری دقیق هوایی را از یک توپ ۳۰ میلی‌متری بدون سرنشین با بُرد طولانی شلیک کند.

۷. دوگو (DOGO)

با ۹ مورد پیشرفته‌ترین ربات‌های نظامی جهان آشنا شوید

دوگو یک ربات جنگی تاکتیکی کوچک است که توسط جنرال رباتیک به عنوان یک نگهبان برای سربازان در میدان نبرد و برای کمک به عملیات ضد تروریستی یا گروگان، اجرای قانون و عملیات نجات ویژه طراحی شده است.

این ربات برای کمک به تیم‌های سوات به معنای «سلاح‌ها و تاکتیک‌های ویژه» و در نبردهای نزدیک (CQB) چه در داخل ساختمان‌ها و چه در زیر زمین طراحی شده است.

اپراتورها می‌توانند از یک رابط برای کنترل دوگو استفاده کنند و آن را با کلیک روی یک صفحه حرکت دهنده.

این ربات به یک تپانچه ۹ میلی‌متری گلاک مجهز است و می‌تواند از حجم‌های سنگین خود برای عبور از هر سطحی استفاده کند. وزن آن به قدری است که یک سرباز می‌تواند آن را حمل کند.

بخوان  جعبه‌های که انسان احضار می‌کند!

همچنین مجهز به دوربین هشتم با دید ۳۶۰ درجه بوده و قابلیت انتقال صدای دو طرف را دارد که آن را برای مذاکره مناسب می‌کند و همچنین می‌توان آن را به قابلیت‌های غیر کشنده مانند فلش اسپری فلش تبدیل کرد تا به طور موقت به طور موقت را ناتوان کند.

۸. مارس (MAARS)

با ۹ مورد پیشرفته‌ترین ربات‌های نظامی جهان آشنا شوید

سیستم رباتیک پیشرفته پیشرفته ماژولار یا به اختصار(MAARS) که توسط کاینتیک(Qinetiq) توسعه یافته است، یک وسیله نقلیه زمینی بدون سرنشین است که برای ماموریت‌های شناسایی، نظارت و دستیابی به هدف برای بهبود امنیت سربازان ساخته شده است.

یکی از مزایای استفاده از مارس این است که می‌توان در حین انجام مأموریت‌های امنیتی مانند کمین کردن، گروگان، ورود به مناطق بمب‌گذاری شده، ورود اجباری، یا ساخت بمب‌های دست ساز یا شورش‌شدگان، فاصله ایمن را از آتش دشمن کند.

از قابلیت‌های آن می‌توان به ردیاب‌های حرکتی، دوربین‌های روز و شب برای حرکت و تشخیص موقعیت، میکروفن و بلندگو اشاره کرد. این ربات می‌‌‌‌‌‌‌

از جمله قابلیت‌های آن، عملیاتی بودن آن است که فقط هنگام دریافت کدهای خاص از اپراتور عمل می‌کند. در سیستم‌های تسلیحاتی آن یک نارنجک‌انداز و مسلسل و همچنین نورگیرهای لیزری غیر کشنده و بازدارنده‌های صوتی گنجانده شده است.

۹. سفیر(SAFFiR)

با ۹ مورد پیشرفته‌ترین ربات‌های نظامی جهان آشنا شوید

سفیر یا ربات آتش‌نشانی خودکار روی عرشه که توسط متخصص ویرجینیا برای کمک به افسران نیروی دریایی ایجاد شده است، می‌توان آتش را در کشتی‌های نیروی دریایی خاموش کرد. شناورهای نیروی دریایی به دلیل وجود مهمات روی کشتی و ایزوله شدن در دریا در خطر آتش سوزی قرار دارند. یک ربات آموزش دیده می‌تواند در شرایط خطرناک به سرعت عمل کند تا آتش را خاموش کند.

سفیر با ارتفاع تقریباً شش فوت (تقریبا دو متر)، می‌تواند آتش‌نشانی را شل کند و همچنین نازل‌های آتش را به کار گیرد. دامنه حرکت آن فراتر از ماشین‌های انسان است و به آن اجازه می‌دهد در فضای تنگ و پیچیده مانور دهد. همچنین به لطف حسگرهای دید استریو مادون قرمز، حسگر گاز، لیدار، دوربین های فرابنفش و لیزر دوار، می‌توان مستقیما درون دود غلیظ را ببیند.

انتهای پیاممنبع