شبکه ملی اطلاعات 1 بیتی

در حال حاضر خودروی تسلا به عنوان پیشگام در این هوشمندسازی معرفی میشود. شاید بتوان از اینترنت اشیاء به عنوان انقلاب صنعتی در دوره ی حاضر یاد کرد چرا که تعامل بین استفاده کنندگان و دارندگان کسب و کار به طور کل تغییر خواهد یافت. در عمل یک شبکه گسترده یا یک شبکه اینترنت است که به بردهای اینترنت اشیاء مجهز به سنسور و محرک اجازه میدهد با سرورهای وب یا ابر ارتباط برقرار کنند و یا با هم تعامل داشته باشند. دادههای گردآوریشده توسط حسگرها از طریق اتصال به یک درگاه IoT یا دستگاه لبه (Edge Device) برای تحلیل به فضای ابری ارسال شده یا اینکه بهصورت محلی تحلیل میشوند. هوش مصنوعی با ذخیره و دادهپردازی عادات رفتاری شما در زمانهای گوناگون و با توجه به نیاز شما و تجزیه و تحلیل الگوی رفتاری شما خدمات منطبق بر نیاز شما را ارائه میدهد. ممکن است شما اتومبیل را به عنوان یک اینترنت اشیا نتوانید تصور کنید، به عنوان مثال خودرو سازی تسلا با استفاده از هوش مصنوعی، تراشه ذخیره کننده اطلاعات و اتصال به اینترنت توانسته است ماشین خود را به یک اینترنت اشیا تبدیل کند، این خودروها با توجه به داده وارد شده مانند: حفظ فاصله ایمنی بین دیگر ماشینها، توقف کامل در پشت چراغ قرمز توانسته است نیاز به رانندگی توسط شخص را برطرف نماید و خودرو، مسیری که فرد مشخص میکند به صورت کاملا هوشمندانه میپیماید.

ممکن است تصور کنید که اینترنت همراه باعث برکناری بسیاری از کارهایی می شود که امروزه توسط بشر انجام میگیرد اما بهتر است بدانید که اینترنت اشیا در واقع سازنده یک آینده روشن برای بشریت است. در ادامه به توضیحی مختصر در این باره میپردازیم تا شما را بیشتر با آینده آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید. با ادامه کاهش قیمت حسگرها و ارتباطات اینترنتی، افزودن دستگاههای بیشتر به اینترنت اشیا مقرونبهصرفه میشود. هزینه های گزافی که با هر بار استفاده از ابزار خاص استفاده می شود با این مفهوم کاهش و به تدریج حذف خواهند شد. در هر لایه پروتکلهای ارتباطی مختلفی وجود دارد که تبادل داده امن و کارآمد را امکانپذیر میسازند.

خطوط تلفنی که از قبل و برای ایجاد تماس­های تلفنی وجود داشت. از تصویرسازی کامپیوتری دستگاهها تا مدیریت و پیگیری حمل کالاها که به سیستمهای توسعهیافته با هوش مصنوعی مرتبط هستند و میتوانند رویدادها را قبل از آنکه رخ دهند پیشبینی و حتی اصلاح کنند، طیف وسیع کاربرد اینترنت اشیا را در این بخش نشان میدهد. این برنامهها همچنین متمرکز بر تدارکات، انبارش و حوزه های پیگیری و ردیابی زنجیره های تامین در ساخت و سازهای کارخانهای هستند. از کارخانه تا کامیون تا انبار تا مغازه، اینترنت اشیا میتواند به سازمانها، تصویری متمرکز و واحد از محل دقیق تمام محصولات، نحوه تولید آنها، سرعت حملونقل آنها و سرعت فروش آنها ارائه بدهد. آنها بهواسطه حسگرها، پردازندهها و اتصال، اشیایی مانند محصولات، تجهیزات تولید و نظارت بر لجستیک را دیجیتالی خواهند کرد. آنها بیان کردهاند که میدجورنی مانند یک دانشجوی هنر است که سعی میکند با الهام از هنرمند اصلی، چیزی خلق کند. این مقاله از سری مقالههایی است که موضوع خلق ارزش از دادههای اینترنت اشیاء را موردبحث قرار می­دهند. که باید از وقوع یک رویداد خطرناک اطلاع داشته باشنداز iot سود میبرند.

اما امروزه بیش از 30 شرکت وابسته محبوب بخشی از مالکیت الفبا هستند. این شرکت بزرگ هم به طور متوسط در هر ماه ۱۳۵ هزار و ۸۷۷ دلار به کارمندانش میپردازد. هر چه هوش مصنوعی بیشتر به جلو میرود، مهندسان کاربردهای بهتری برای این فناوری مییابند. همچنین در سال ۱۳۹۵ مبلغ ۲۲٬۰۰۰ میلیون ریال برای کاربردهای شبکهٔ ملی اطلاعات هزینه شود. سایر کاربردهای اینترنت iot چیست؟ اینترنت اشیا (Internet of Things یا به اختصار IoT) به میلیاردها دستگاه فیزیکی در سراسر جهان گفته میشود که به اینترنت متصل هستند و اطلاعات را جمعآوری میکنند و با کاربر و سایر دستگاههای متصل به اشتراک میگذارند. این شبکه های کوچک و بزرگ با استفاده از وسایلی که گفته شد به اینترنت متصل میشوند و هرروز این شبکه جهانی را بزرگ و بزرگتر میکنند. مبحث اینترنت اشیا همانطور که گفته شد در صنعت امنیت و به ویژه دوربین مدار بسته نیز حائز اهمیت است.

بخوان  چرا اینترنت نداریم؟ 1 بیتی

دولت ها معمولا مجبور می شوند یکی را فدای دیگری کنند. برخی افراد با آغوش باز از عصر جدید اشیا هوشمند استقبال خواهند کرد؛ درحالیکه برخی دیگر برای روزهایی که صندلی فقط صندلی بود و کاربرد دیگری نداشت، دلتنگ خواهند شد. پس از آن خواهیم دید که چرا این سیستم نقطه عطف دیگری در تاریخ فناوری است. بنابراین در برابر حملات آسیب پذیر هستند، بسیاری از دستگاههای متصل به اینترنت شما قابل محافظت نیستند و توانایی ایجاد حفاظت درنقطه ورودی را ندارند، روترها که نقطه ورود اینترنت به خانه شما هستند باید امنیت دستگاهها را تامین نمایند، روترهای معمولی قابلیت حفظ امنیت را دارند که میتوان به برخی از آنها مانند: حفاظت از رمز عبور وایفای، حفاظت از حملات سایبری اشاره کرد، در حال حاضر این روترها توانایی حفظ امنیت برخی از تجهیزات اینترنت اشیا را دارند و با توجه به رشد چشمگیر وسایل و تجهیزات الکترونیکی که به اینترنت متصل میشوند، در آینده شاهد افزایش حفظ امنیت از طریق روترها خواهیم بود.

در حال حاضر تعداد دستگاههای موجود و بالقوه که از اینترنت اشیا استفاده میکنند بسیار زیاد است، و آنها به راحتی شما کمک زیادی میکند، از تهیه کردن لیست مواد غذایی و کمک به پس انداز کردن گرفته تا پایین آوردن دمای خانه در زمانی که شما در تعطیلات به سر میبرید. شرکتهای مخابراتی بی سیم به گسترش شبکههای اینترنتی نسل جدید پرداخته که این نسل از شبکه اینترنی که در زمینه سرعت تبادل داده، رشد چشمگیری دارد به توانایی اتصال همزمان چند تجهیزات الکترونیکی هوشمند، به اینترنت میدهد سرعت تبادل داده، به معنی جمع آوری تجزیه و تحلیل و مدیریت دادههای جمع آوری شده که توسط تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده شما صورت میگیرد، به نوآوری خدمات در شرکتهای سازنده تجهیزات الکترونیکی اینترنت اشیا و شناسایی تقاضا مصرف کننده به ساخت محصولات جدید با امکانات بیشتر کمک میکند، ارائه دستگاههای بیشتر به منزله کمک بیشتر برای زندگی راحتتر است. همچنین میتوان از ابزارهایی برای نظارت استفاده کرد که حرکت کارکنان تاسیسات را زیر نظر داشته باشد و با ارزیابی بازدهی، کسریها و مشکلات را در زمینه تعداد یا مهارت شناسایی کند. ممکن است با پرسش از ذخیره سازی یا آمادگی فضای زنده در مورد مصیبت و بدبختی، آن را گسترش داد و البته این جهت یابی، بحث حمایتی مهمی در آمریکن پرس25 در اکتبر1961 بود.

روشن و خاموش کردن ماشین لباسشویی از طریق تلفن همراه، کم و زیاد کردن نور تنها با استفاده از یک اپلیکیشن، جاروبرقی رباتیک که به صورت هوشمندانه و با دقت تمام محل مورد نظر ما را پاکسازی میکند، دستگاههایی که به اینترنت متصل میشوند و با استفاده از تکنولوژی روز ساخته میشوند، و دستگاههایی که با استفاده از تکنولوژیهایی که هدف آنها دراختیار گذاشتن امکانات بیشتر و بهتر برای راحتتر کردن استفاده و در نتیجه راحتی ما میشود این موارد تنها چند نمونه کوچک از آینده اشیا را به ما نشان میدهد. بهطور مثال، یک برنامه کاربردی سنجش و نظارت ساده برای یک سایت که دارای 100 سنسور نصبشده است و دادههای بهدستآمده از دورسنجی را جمعآوری میکند، ممکن است درمجموع بیش از 4 پنتا بایت داده خام در سال تولید کند.

رایانش ابری (تجزیه داده ها به صورت هوشمند) میتواند بسیاری از پیشرفتهای تکنولوژی را به سطح جدیدتری برساند. رقابت بین پلتفرمهای مختلف، فروشندگان و شرکتهای نرمافزاری و اپراتورهای شبکه برای گرفتن سهم بیشتر در بازار اینترنت اشیا بسیار جدی و نفسگیر است و هنوز مشخص نیست کدام یک از آنها پیروز ماجرا میشوند؛ اما بدون وجود استانداردها و پروتکلهای لازم، احتمالا در چند سال آینده شاهد فجایع امنیتی بزرگی در حوزه IoT خواهیم بود. علاوه بر این پیش بینی می شود که با نزدیک شدن باتری های لیتیوم- یون به پایان عمر خود، باتری های سدیم- یون (Na-ion) به عنوان نسل آینده باتری های کم حجم، نازک و قابل حمل در دستگاه های الکترونیک قابل حمل و پوشیدنی کاربرد خواهند داشت. همانطور که در فیلم های علمی و تخیلی مشاهده می کنید، ممکن است که در آینده کنترل دنیای بشر توسط این نسل از اینترنت عملی شود. در آینده اینترنت اشیا نقش مهمی در صنایع و کسب و کارهای مختلف ایفا خواهد کرد. مثلا چک کردن تاریخ انقضای غذاها و محصولات مختلف.

بخوان  Discover اکنون، برای تکنولوژی جهان چه کاری باید انجام دهید؟
سرمایهگذاری در این موقعیتها شرکتها را ملزم میکند تغییری مشابه تغییر ایجادشده توسط شرکتهای فناوری در سال ۲۰۰۰ ایجاد کنند، از مدلهای کسبوکار مبتنی بر عمدتاً فروش سختافزار به ساخت مدلها در حول نرمافزار و خدمات تغییر جهت دهند. اینترنت اشیا جهت هوشمندسازی برای تمام رشتهها کاربرد دارد. را بدانند. هنگامی که ویلچرهای بیمارستانی به حسگرهای اینترنت اشیا مجهز میشوند، میتوان آنها را از طریق برنامه نظارت بر دارایی iot ردیابی کرد تا هر کسی که به دنبال آنست بتواند به سرعت نزدیکترین ویلچر موجود را پیدا کند. در حال حاضر وسیله ای به نام ReWalk بهترین جایگزین برای ویلچرهای کنونی است. بیشتر شرکتهایی که با اینترنت اشیا سروکار دارند، در حال حاضر در مرحله آزمایشی هستند، چون تکنولوژی لازم برای پروژههای آنها از جمله تکنولوژی حسگر، اینترنت 5G و ابزارهای آنالیز مبتنی بر یادگیری ماشین، هنوز خودشان در مراحل اولیه توسعه هستند. تکنولوژی مفروض در این طرح و شکل، «کارآمدتر» است؛ تکنولوژی مفروض به سبب کارآمد بودنش، در عمل موفق شد و به کار گرفته شد؛ یک واقعیت علمی چنین است چون درواقع چنین است، و یک واقعیت علمی به سبب واقعیت داشتنش، تثبیت شد و توانست همه را متقاعد کند.

بهره برداری: بهره برداری با مفاهیمی همچون تبدیل سیستماتیک تکنولوژیهای مورد استفاده به محصول قابل عرضه در بازار و یا تشخیص ارزش آنها از طریق فروش و یا سرمایه گذاری مشترک سروکار دارد. و خوب است بدانید که هوشمصنوعی کمک میکند فرآیندی که توسط انسان در مدت زمان زیادی و بعضاً چند ساعت یا چند روز آن هم با درصد بالای خطا انجام میشود در چند ثانیه و با دقت بالا انجام شود. مدیران مرکز تماس برای اطمینان از اینکه کارشناسان طبق دستور عمل دارند تماسها را پاسخ میدهند کمتر از ۵ درصد از تماسها را رصد میکنند، اگر میخواستند کل تماسهای اپراتورها رو رصد کنن چی؟ اگر نگوییم اینترنت در دنیای امروز به اندازه برق، اما تقریبا به همان میزان جزو ملزومات زندگی مردم محسوب میشود.

عنوان درس مهندسی اینترنت برای دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر پیام نور ورودی سال ۹۷ به بعد، «مبانی و کاربردهای هوش مصنوعی» و برای دانشجویان ورودی قبل از سال ۹۷، «هوش مصنوعی و سیستمهای خبره» نام دارد که تنها هفت فصل ابتدایی کتاب هوش مصنوعی راسل و نورویگ را شامل میشود. ارتقاء در خانه و محل کار، از اطلاعات امنیتی و دوربینهای هوشمند تا تجزیه و تحلیل سرمایهگذاری را شامل میشود. این نوع حملات سایبری خاص، متن باز نامیده میشود و به این معنی است که کدها برای تغییر در دسترس همه قرار خواهند گرفت، در آینده که تعداد دستگاههای مجهز به اینترنت اشیا افزایش پیدا کند این مورد میتواند در برخی از موارد موجب از کار افتادن تجهیزات الکترونیکی شود و یا اطلاعات شخصی و محرمانه ذخیره شده بر روی هر کدام از تجهیزات را به راحتی در اختیار بگیرد و از آنها سواستفاده کنند. گزیدهای از بهترین مطالب وبسایت ترجمان همراه با مطالبی جدید و اختصاصی، شامل پروندههای موضوعی، در ابتدای هر فصل در قالب «فصلنامۀ ترجمان علوم انسانی» منتشر میشوند. در حوزه صنایع مانند بخش تولید، حسگرهای اینترنت اشیا در ماشینآلات، تجهیزات، خطوط تولید، انبارها و وسایل نقلیه میتوانند دادههای جمعآوریشده را در قالب گزارشهای تعمیر و نگهداری در لحظه منتقل کنند تا اگر دستگاهی دچار مشکل شد یا قطعهای نیاز به تعویض داشت، سازمان بلافاصله در جریان قرار بگیرد.

به عبارت دیگر، اگر در واقعیت مجازی این ما انسانها هستیم که به دنیای دیجیتال کامپیوترها قدم میگذاریم، در اینترنت اشیا این دنیای دیجیتال است که وارد جهان فیزیکی ما سایت 1biti میشود. این دانش، یک روش پردازش محاسباتی برای زبانهای طبیعی است که انسانها با آن گفتگو میکنند و معانی ذهنی خود را منتقل مینمایند. در این شرایط بود که با استفاده از فناوری پردازش تصویر، الگوریتمهای پیشرفتهای فراهم شد تا از مراجعه خیل عظیمی از مردم به بازار سرمایه و دفاتر امور قضایی جلوگیری شود. از برنامههای IoT برای گجتهای پوشیدنی که میتوانند سلامت انسان و شرایط محیطی را بررسی کنند نیز استفاده میشود. یکی از زیر شاخههای حوزه بینایی کامپیوتر است و هدف آن بازشناسی فعالیتها، کنشها و اهداف یک یا چند عامل فعال در محیط، بر اساس مجموعهای از مشاهدات به دست آمده از فعالیت آنها و شرایط محیطی است. ذهن نیکولز مدتها درگیر این ماجرا بود که ناگهان اولین دستگاه وندینگی را که با کامپیوتر کنترل میشد و در دانشگاه استنفورد قرار داشت، به یاد آورد و متوجه شد تکنولوژی که برای حل مشکل یخچال کوکاکولا دانشگاه خود به دنبال آن بود، از پیش وجود داشته است.چند روز بعد، نیکولز به همراه چند نفر از دوستانش، سیستمی برای اتصال به دستگاه وندینگ از طریق آرپانت (پیشدرآمد اینترنت امروزی) طراحی کرد که به کمک آن میتوانستند از راه دور وضعیت موجودی یخچال را بررسی کنند (مثلاً ببینند آیا در یخچال نوشیدنی موجود است یا اینکه نوشیدنی خنک است).

بخوان  مقاله نقش تکنولوژی نانو در توسعه جهان امروز، بخصوص صنعت الکترونیک و کامپیوتر | 1biti

درواقع تفاوتی با یک شبکه اینترنت که از طریق چند لایه پیادهسازی شدهاست ندارد (فیزیکی، پیوند، شبکه، انتقال و کاربرد). علاوه بر ردیابی داراییهای فیزیکی، اینترنت اشیا میتواند برای بهبود ایمنی کارگران نیز استفاده شود. هدف اصلی اینترنت اشیا این است که با نصب حسگر روی هر چیزی در دنیا و ترجمه آن به زبان دیجیتال، کامپیوترها را در تماس مستقیم با محیط فیزیکی اطراف ما قرار بدهد. یکی از دانشجویان این دانشگاه به نام دیوید نیکولز از اینکه مجبور بود برای خرید نوشیدنی، هر بار مسیری طولانی را از دفتر خود تا این یخچال طی کند، خسته و کلافه شده بود و در اغلب اوقات هم وقتی به یخچال میرسید، از نوشابه خبری نبود یا کاملا گرم بود.

با افزایش میزان و تنوع دادهها، شرکتها به فرآیندهایی نیاز خواهند داشت که کیفیت و مدیریت کیفیت دادهها را تضمین میبخشند. در اواخر سال میلادی جاری، تخمین زده می شود که اغلب ماشین ها و سیستم های الکترونیکی می توانند توسط اینترنت اشیا و بدون نیاز به کمک انسان به یکدیگر متصل شوند. ماموریت های جستجو و نجات، آتش نشانی و حمل و نقل همگی با فناوری پهپاد تغییر یافته اند. از جمله موارد مهم کاربرد اینترنت اشیا در ایران می توان به رسانه ها، نظارت بر محیط زیست، نظارت بر زیرساختها، مدیریت انرژی، پزشکی، حمل و نقل و غیره را نام برد.

این وسایل به وسایل پردازنده محلی متصل می شوند و داده های پر ارزش را از پردازنده های محلی دریافت می کنند و بعد آن ها را به cloud منتقل می کنند. وقتی از تکنولوژی و فناوری های نوظهور حرف می زنیم منظورمان فقط کالای دیجیتال و تکنولوژی های جدید در این صنعت نیست. ورود نسل جدید اینترنتی به صنعت اتومبیل رانی، شرکتهای اتومبیل سازی را به سمت ساخت، خودروهای بدون راننده تشویق میکند. نقش هایپراتوماسیون در صنعت بیمه در چارچوب اثرات همهجانبه تحول دیجیتال در صنایع مختلف قابل توضیح است. دادههای انتقالی از طریق لایههای مختلف بین دنیای فیزیکی (بردهای اینترنت اشیاء مجهز به سنسور و محرک) و دنیای مجازی (سرویسها یا برنامههای ابر و وب) تبادل میشوند و انتقال یا تبادل هر داده به منظور خاصی انجام میشود. کسی را تصور کنید که به هر دلیلی، مادرزادی یا مثلاً تصادف، نمیتواند حرکت کند. پیشرفت تکنولوژی با سرعت بسیار زیادی در حال گسترش است، این تکنولوژی امروز در دستگاههایی که در منزل و یا حتی محل کار استفاده میشوند به چشم میخورد. دستگاههایی که به اینترنت اشیا مجهز میشوند برای جمعآوری و برقراری ارتباط دادهها از طریق شبکه به یک تراشه مجهز شدهاند و با استفاده از این تراشه دادهها را با یکدیگر به اشتراک میگذارند.