کشف قورباغه‌ای که صدای اردک می‌دهدگونه ای از قورباغه در هند کشف شده است که صدایش مانند اردک است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، گونه‌ای از قورباغه در جنگل‌های انبوه آروناچال پرادش در شمال شرقی هند کشف شده است.

این پژوهش که با همکاری زیست شناسان هندی و پژوهشگران دانشگاه ولورهمپتون انجام شده است، توسط نشنال جئوگرافیک تامین مالی شده و نشان دهنده سومین کشف متوالی گونه های جدید دوزیستان در منطقه نامدافا-کاملانگ در سال جاری میلادی است.

این اکتشاف توسط زیست‌شناسان مستقر در موسسه حیات وحش هند و پژوهشگران دانشگاهی از دانشکده علوم زیستی دانشگاه ولورهمپتون با همکاری اداره جنگل‌بانی این دانشگاه انجام شد.

این گونه جدید پس از کشف در نزدیکی رودخانه نوآ دیهینگ، قورباغه آهنگین نوآ دیهینگ نامیده شد.

دکتر دیپاک ویراپان، خزنده‌شناس دانشگاه ولورهمپتون گفت: این قورباغه تازه کشف شده تا شش سانتی‌متر رشد می‌کند و با یک خط کِرِمِ رنگ پریده در قسمت میانی بدن و با الگوی صدای منحصربه‌فرد به فرد متشکل از دو یا سه نت مشخص می‌شود.

صدای اردک

دکتر ویراپان افزود: در ابتدا ما صدای را از مردابی در نزدیکی رودخانه نوآ دیهینگ شنیدیم که کاملاً شبیه به گونه‌های اردک وحشی بود، چیزی که قبلاً هرگز آن را نشنیده بودیم.

این، نتیجه‌ی بررسی‌های میدانی بود که در ماه‌های اوت و سپتامبر ۲۰۲۲ در مناطق چنگلانگ و لوهیت آروناچال پرادش انجام شد.

پژوهشگران با استفاده از چراغ قوه بین ساعت ۶ بعد از ظهر تا نیمه‌شب بررسی‌های شبانه را برای یافتن این قورباغه‌ها انجام دادند. این بررسی‌ها شامل برخوردهای بصری با و مشاهدات صوتی از آنها بود.

بخوان  یک مرد تایوانی مدعی استفاده از «ChatGPT» برای برنده شدن در لاتاری شد

اکتشافات بیشتر حضور قورباغه آهنگین نوآ دیهینگ را در محیط باتلاقی دریاچه گلاو در حفاظت‌گاه ببر کملنگ در سال ۲۰۲ نشان داد.

اسرار مردابی

عادات پرورشی، تخمگذاری و مراقبت والدینی این گونه قورباغه‌ای تازه کشف شده با مرداب همچنان یک راز باقی مانده است و مسیر جالبی را برای مطالعات آینده در انتخاب پژوهشگران قرار می‌دهد.

دکتر ویراپان با تاکید بر نیاز به حفظ این حیوانات گفت: افزودن گونه های جدید دوزیستان در یک سال بر غنای بیولوژیکی این منطقه تاکید می کند و نیاز به اکتشاف بیشتر در مناظر بسیار متنوع آن را نشان می دهد.

کشف این گونه جدید از قورباغه‌ها در نزدیکی این منطقه حفاظت‌شده است که از بزرگترین مناطق حفاظت‌شده شمال شرقی هند است، نشان می‌دهد که جمعیت بیشتری از قورباغه‌های آهنگین نوآ دیهینگ ممکن است با تحقیقات کشف شود.

دکتر ویراپان از زمان تکمیل دکترای خود از دانشگاه اشترا در سال ۲۰۱۳، جایی که در مورد اکولوژی و رفتار لاک‌پشت‌های تراوانکور تحقیق می‌کرد، با مشارکت خود یکی از تکیه‌گاه‌های اصلی در حفاظت، بوم‌شناسی و توسعه دوزیستان و خزندگان بوده است.

تحقیقات این تیم در مجلات معتبر بین‌المللی در آلمان، لندن و نیوزلند منتشر شده است.

انتهای پیاممنبع