دانشگاه چینی به مریخ‌نورد خاموش «ژورونگ» امیدوار هستند

در ۱۰ فوریه، ماموریت تیان‌ون ۱ چین – اولین ماموریت بین سیاره‌ای این – کشور دومین سالگرد خود را در مدار مریخ جشن گرفت. اما به نظر می‌رسد یکی از بخش‌های اصلی این مأموریت یعنی مریخ‌نورد ژورونگ، خواهد شد و عکسی از وضعیت ساکن آن وجود دارد.

یی گفت: ما باید صبر کنیم، زیرا اکنون بهار است و بعداً، فصل تابستان در مریخ خواهد بود. سپس نور خورشید دریافت کند و دما نیز افزایش می‌یابد. وقتی کاملاً کاملاً شارژ شود، مریخ نورد یا ابزار آن ممکن است دوباره کار کند.

ژورونگ در ماه مه ۲۰۲۲ وارد خواب زمستانی می‌شود تا از زمستان تاریک و سرد مریخ خارج شود، زیرا این مریخ‌نورد برای تامین انرژی و گرما به انرژی خورشیدی متکی است. کنترل‌کننده‌های آن در اداره ملی فضایی چین (CNSA) پیش‌بینی می‌کند که در ماه دسامبر با بازگشت نور در بهار مریخ بیدار شود، اما آژانس هنوز هیچ به‌روزرسانی درباره ژورونگ ارائه نکرده است.

انتهای پیاممنبع

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیسنزدیک شدن به تابستان مریخی می‌تواند جان تازه‌ای به این ماموریت بدهد. مریخ‌نورد چینی ممکن است گیر کرده باشد، اما دانشمندانی که از داده‌های این مأموریت استفاده می‌کنند، هنوز امیدوارند که این وسیله دوباره فعال شود و یک بار دیگر کاوش کند. این مریخ‌نورد در ماه مه ۲۰۲۲ وارد خواب زمستانی شد.

تیان ون-۱ اولین ماموریت کاوش مریخ توسط چین است که شامل یک مدارگرد، یک فرودگر و یک سطح‌نشین است. تیان-ون ۱ در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ میلادی به مریخ رسید و در ماه مه، سطح‌نشین حامل مریخ‌نورد ژورونگ روی یک منطقه به نام یوتوپیا پلانیتیا(Utopia Planitia) که دشت وسیعی در نیمکره شمالی مریخ است، فرود آمد. گرچه مریخ‌نورد ژورونگ برای یک ماموریت سه ماهه طراحی شده بود، اما این مریخ‌نورد عملکرد خوبی داشت و بیش از زمان مدنظر استاد در مریخ کاوش کرد که این موضوع را شگفت‌زده کرد.

بخوان  ال‌جی از اولین تلویزیون OLED شفاف بی‌سیم جهان پرده برداشت

خواه ژورونگ دوباره بر میخیزد یا نه، این ماموریت از عمر خود را برنامه ریزی می کند یعنی سه ماه زمینی فراتر رفته است. این مریخ‌نورد نیز مانند مدارگرد همراه خود تیان ون۱، طراحی علمی علمی خود را تکمیل کرده است.

ژونگ ابزارهای فعال برای تمیز کردن آرایه‌های خورشیدی خود دارد، اما دوره‌ای از فعالیت‌های آن در مناطقی که مستعد طوفان‌های گرد و غبار هستند ظاهراً بر آن در تولید برق و گرما تأثیر گذاشته است. ژورونگ مانند سایر مریخ نوردها از جمله کاوشگر ماه یوتو چین، واحد گرمکن رادیوایزوتوپی ندارد، اما در عوض دارای یک جفت «پنجره» است که به ماده شیمیایی به نام n-undecane اجازه می‌دهد انرژی گرمایی را ذخیره کند.

ژو گفت: تصاویر مدارگرد شناسایی مریخ ناسا نشان می‌دهد که ماسه و گرد و غبار آن را پوشانده است، بنابراین این امر می‌تواند آن را در تبدیل نور خورشید به برق می‌رساند.

جیا یانگ، معاون طراح ارشد ماموریت تیان‌ون-۱ در سپتامبر ۲۰۲۲ به خبرنگاران گفت: ژورونگ زمانی که دو شرط تعیین شود، به طور مستقل از خواب بیدار می‌شود و آن را بیش از ۵ درجه فارنهایت (منفی ۱۵ درجه سانتیگراد) و تولید انرژی بیشتر. از ۱۴۰ وات است.

ژورونگ، که بخشی از ماموریت مریخی تیان‌ها ۱ چین است، در ماه ۲۰۲۱ در «یوتوپیا پلانیتیا»(Utopia Planitia) فرود آمد. این مریخ نورد در ماه مه ۲۰۲۲ وارد حالت خاموش شد. قرار بود در دسامبر سال گذشته، در زمان اعتدال بهاری شمالی مریخ، زمانی که دما و شرایط روشنایی برای این وسیله نقلیه خورشیدی مساعدتر بود، به طور مستقل فعالیت خود را از سر گرفتن اما این اتفاق نیفتاده بود. با این حال، «یی ژو» دانش آموزی موسسه علوم فضایی در دانشگاه علم و فناوری ماکائو، به VICE World News گفت که ممکن است هنوز برای ژورونگ امیدی وجود داشته باشد.

بخوان  متا در تلاش برای پیشی گرفتن از ChatGPT، مدل هوش مصنوعی زبان بزرگ خود را منبع باز می کند

گرچه مریخ‌نورد «ژورونگ» در ماه مه ۲۰۲۲ وارد خواب زمستانی شد و اکنون دلیلی وجود دارد که باور کنیم از خواب بیدار نمی‌شود اما باز هم چینی‌ها دوباره این مریخ‌نورد امیدوار هستند.

تیان ون-1 هفتم محموله علمی با خود که شامل دوربین هایی با نمای متوسط ​​و بالا برای نقشه برداری از مناطق بزرگ مریخ و عکس برداری از سطح این سیاره است. علاوه بر آن رادار کاوش زیرسطحی MOSIR و رادار صوتی به جستجوی یخ در زیر سطح سیاره سرخ می‌پردازند. اطلاعاتی که مورد کاوش قرار می‌گیرند شامل دهانه‌های برخوردی، آتشفشان‌ها و دره‌ها هستند. تیان ون-1 با خود یک صنعت‌شناسی کانی‌شناسی نیز دارد که با آن سطح سیاره سرخ را مورد بررسی قرار می‌دهد. داده‌های به دست آمده از تیان‌ون-۱ برای برنامه‌ریزی ماموریت‌های آینده به مریخ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند که از جمله آنها می‌توان به ماموریت بازگرداندن نمونه‌ای از مریخ در سال ۲۰۲۸ اشاره کرد.

چین درباره وضعیت ژورونگ اظهار نظری نکرده است، اما تصاویر مدارگرد شناسایی مریخ ناسا(MRO) ثابت می‌کند که مریخ نورد برای مدتی ثابت مانده است.