دریافت پیامی از فاصله ۱۶ میلیون کیلومتری زمین


فضاپیمای سایکی(Psyche) ناسا به منظور پیشبرد ارتباطات سریع، به تازگی لیزری را در فاصله ۱۶ میلیون کیلومتری در اعماق فضا به سمت زمین شلیک کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، یک لیزر ناسا در یک آزمایش در فضا با موفقیت شلیک شد.

روز ۱۴ نوامبر، ناسا لیزر لیزری را دریافت کرد که از ابزاری پرتاب شده بود که با فضاپیمای آن موسوم به «سایکی» پرتاب شده بود. فضاپیمایی که در حال حاضر بیش از ۱۶ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد و به سمت یک سیارک فلزی مرموز رهسپار است.

این فاصله معنی دارد که این فضاپیما هم بیش از 40 برابر فاصله ماه و زمین از ما فاصله دارد و در حال حاضر ادامه سفر به دوردست‌هاست.

دریافت پیامی از فاصله ۱۶ میلیون کیلومتری زمین

لحظه‌ای دریافت این سیگنال، اولین آزمایش موفقیت‌آمیز سیستم‌های ارتباطات نوری فضای داخلی ناسا(DSOC) را رقم زد که شامل یک پیوند ارتباطی نسل جدید است که اطلاعات را نه از طریق رادیویی، بلکه با نور لیزر ارسال می‌کند. این بخشی از مجموعه آزمایش‌هایی است که ناسا برای سرعت بخشیدن به ارتباطات در فضا در مأموریت‌های مختلف انجام می‌شود.

ابی بیسواس، کارشناس پروژه این سیستم در آزمایشگاه پیشران جت ناسا(JPL) در کالیفرنیای جنوبی در بیانیه‌ای گفت: دستیابی به این اولین نور، یک فوق‌العاده است. سیستم‌های زمینی با موفقیت فوتون‌های لیزری اعماق فضای DSOC را شناسایی کردند.

وی افزود: همچنین می‌توانیم برخی از داده‌ها را ارسال کنیم، به این معنی که بتوانیم بخش‌هایی از نور را از فضای افکار دریافت کنیم و به آن ارسال کنیم.

فضاپیمای سایکی(Psyche) ناسا روز ۱۳ اکتبر ۲۰۲۳ از سکوی پرتاب۳۹A در مرکز فضای کندی(KSC) پرتاب شد. سایکی سوار بر یک موشک فالکون هوی(Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس» پرتاب شد.

بخوان  ابداع رگهای مصنوعی کارآمد برای اولین بار

ماموریت‌های، ارتباطات لیزری را در مدار زمین یا در مسیر ماه و بازگشت امتحان کرده‌اند، اما آزمایش DSOC پیچیده‌ترین و دورترین آزمایشی است که برای ارتباطات لیزری انجام می‌شود.

اگر این آزمایش به طور کامل موفقیت آمیز باشد، مقامات ناسا انتظار دارند که فضانوردان در دهه‌های آینده که به ماه یا مریخ می‌روند، از نور لیزر به عنوان وسیله‌ای برای ارتباط با زمین استفاده کنند.

دریافت پیامی از فاصله ۱۶ میلیون کیلومتری زمین

این آزمایش DSOC در کالیفرنیا، در تاسیسات کوهستانی Table JPL آغاز شد. در آنجا در تپه‌های خارج از لس‌آنجلس، مهندسان یک چراغ مخصوص ارتباط با ماهواره‌ها را روشن کردند و یک لیزر نزدیک به فروسرخ را به سمت «سایکی» نشان دادند. حدود ۵۰ بعد، یک فرستنده/گیرنده روی سایکی این لیزر را دریافت کرد و لیزر لیزری خود را به رصدخانه پالومار در حوالی سن‌دیه‌گو بازگرداند.

این کار به دقت بالایی نیاز دارد و سیستم‌های هدایت خودکار به هدف‌گیری لیزر «سایکی» کمک می‌کنند.

اکنون که این آزمایش جواب داده است، فواید زیادی را به همراه دارد. از آنجایی که نور لیزر طول کوتاه‌تری نسبت به امواج رادیویی دارد، از آن به مأموریت‌های فضایی اجازه می‌دهد در هر زمان ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر از آنچه در حال حاضر انجام می‌دهند، ارسال می‌کنند.

آزمایش ۱۴ نوامبر «نور اول» را برای OC نشان داد و مهندسان DS ادامه آزمایش این سیستم ادامه خواهد داد تا سایکی به سمت سیارک همنام خود را که در کمر سیارکی بین مریخ و مشتری قرار دارد، برسد.

ماموریت سایتی باید در سال ۲۰۲۹ به آنجا برسد، سپس ۲۹ ماه را صرف بررسی این دنیای عجیب و غریب فلزی کند.

بخوان  راه حل هوشمندانه دوبی برای دوچرخه سواران

فضاپیمای سایکی اولین فضاپیمای بین سیاره‌ناسا به شماره می‌رود که به پیشرانه‌های اثری مجهز می‌شود که یک سیستم نیروی محرکه برای تولید انرژی خورشیدی است که کاملاً به آرایه‌های خورشیدی کاوشگر وابسته است.

انتهای پیاممنبع